İşsiz Gençlere iş İmkanı


Açıklama: SODES Projesi Kapsamında Barajlarımızda Yeni İstihdam Alanları Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı.
Kategori: Alabalık Yetiştiriciliği
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2012
Geçerli Tarih: 23 Kasım 2017, 12:50
Site: T.C. KÜRTÜN KAYMAKAMLIĞI
URL: http://www.kurtun.gov.tr/haber_detay.asp?haberID=34


 

           15.02.2012 tarihinde ilçemizde Kürtün Kaymakamı Abdulselam ÖZTÜRK, Gümüşhane  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan IRKIN, Kürtün ve Torul kamu-kurum müdürleri, kursiyerler ve çiftçilerin katılımıyla projenin tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.

           Projenin asıl amacı Kürtün ve Torul İlçelerinde; kültür balıkçılığını yaygınlaştırmak, halkı bu konuda bilinçlendirmek ve ilçelerimizde yaşanan işsizlik konusunda istihdam sağlamaktır. Projemiz bir eğitim projesi olduğundan toplamda 30 kursiyere 4 ay süreli su ürünleri yetiştiriciliği hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verilecektir.

 

           Karadeniz Bölgesi, çok sayıda akarsuya sahip olması dolayısıyla, bölge yatırımcılarına kültür balıkçılığı odaklı, oldukça yüksek bir potansiyel sunmaktadır. Gümüşhane ilimizin Kürtün ve Torul ilçelerinde birer baraj gölü bulunmakta olup, bu göllerde üretim izni verilen 20 işletmede toplamda 4500 ton/yıl üretim kapasitesi bulunmaktadır. Diğer yandan ciddi derecede işsizlik sorunu bulunan bölgemizde, son yıllarda gelişen bu sektörde girişimcilik ruhunun kazandırılması amacıyla Kürtün ve Torul İlçe Gıda Tarım ve Havyancılık Müdürlüklerinin ortaklaşa hazırlayıp sunduğu SODES (Barajlarımızda Yeni İstihdam Alanları) Projesi kabul görmüş olup, uygulama safhasına gelmiştir.